Yelkenli tekne donanımında asırlık tecrübesiyle akla ilk gelen markalardan biri olan Wichard Ürünleri şirketi, Ocak 2020 itibarıyla UTL Skiper distribütörlüğünde Türkiye pazarında yer alıyor. Gezi, regatta yarışçılığı, olimpik veya okyanus aşırı fark etmeksizin, tüm yelkenli tekne tiplerine donanım sağlayan Wichard markası, makaralardan bıçaklara kadar tüm ihtiyaçlara cevap veriyor. En göze batan özelliği ürünlerin döküm kalıplarla değil de bildiğimiz dövülerek yapılmasıdır (forge)…Bir yelkenli teknenin ihtiyacı olan yaklaşık tüm küçük aksesuarları üretebilmektedirler…

Wichard, makara donanımında her türlü ihtiyaca göre ürün sunuyor. Hareketli makaralar, paslanmaz çelik makaralar ve her türlü tekne donanım uygulamasına göre, makara pozisyonunu optimize edecek aksesuarlar sağlıyor.

Üstün paslanmaz çelik üretimi sayesinde Wichard, bu sınıfta da pazarda öne çıkıyor. Baş ve kıç istralya ayarlamaları, tel aksesuarları, civatalar, kancalar ve kilitler Wichard’ın paslanmaz çelik ürün gamını oluşturuyor.

Güvenlik donanımları kapsamında Wichard teknolojisi, piyasada önemli bir yere sahip. Dingi ve katamaranlar için özel olarak tasarlanmış olan gurcata kurtarma barları ve her tip yelkenli için bumba freni, fark yaratan ürünlerin başında. Yelken seyri için hayatı kolaylaştıran aksesuarlar da sunan Wichard’ın, bu başlık altında yer alan ürünleri; yeke uzatmaları, bıçaklar ve rüzgar göstergeleri.

Sparcraft firması mükemmel mühendisliği , özel dızaynları , yüksek üretim ve alüminyum metal kaliteleri ile 50 seneden fazladır bu sektöre hizmet etmektedir.

Başlıca konuları alüminyum direk ve bumba ve de donanım malzemeleri üretimidir. Dünyada La Rochelle,Saint Vaast-la-Hougue ve Charlotte (USA) olmak üzere 3 fabrikası ile senede 4000 adet direk / bumba üretim kapasitesine sahiptirler.

Sparcraft ürünleri uluslararası rekabet güçleri ve başarıları ile tüm dünyada tekne sahipleri ve kiralama şirketlerinin güvenini sağlamıştır…

Sparcraft dünyada kendi donanım parçalarını yapan çok az sayıda fabrikalardan bir tanesidir. İstenildiği taktirde direk içi ve bumba içi yelken sarma sistemleri yapabilir ve bu direk ve bumbaları üretebilirler. Direk üstündeki gurçataları, tüm makara dillerini, tüm aksesuarları ,tabanları kendileri üretir direkleri makaralar, arma telleri, halatlar dahil komple teslim ederler.Üretimde masa sistemi kaliteyi yükselten çok önemli faktördür…Üretim tüm ayrı detaylarıyla ayrı ayrı bölümlerde aynı kişiler tarafından gerçekleştirilir. Örneğin gurcata yerlerini ve makara dilleri yerleri hep aynı kişiler yaparlar…

Donanım Malzemeleri

Lorima Karbon Direk ve Bumbaları

Dünya sınıfı süperyatlardan yüksek performanslı yarış yatlarına, karbon fiber malzemeden direk ve arma üreten Lorima markası, UTL Skiper ile Türkiye pazarında yerini alıyor.

Lorima karbon direkleri 38 metrelik son teknoloji otoklav fırınlarında, basınç altında tek seferde ‘pişirilerek’ üretiliyor ve en yüksek performansı garanti ediyor. Bu yüksek teknoloji ile tek seferde üretilen karbon tüplerin düzlüğü ve laminasyonun homojen dağılımı sağlanmış olmaktadır.Her çeşit yelken planına göre özelleştirilebilen Lorima karbon direkleri, pazarda üretim anlamında dünyada lider olarak anılıyor.

Park Avenue Bumba Tasarımları

5000 metrekare kapalı fabrikada üretim yapan Lorima, başta karbon direkler olmak üzere; karbon bumbalar ve çok gövdeli yelkenliler için karbon crossbeam’ler (gövde bağlantı kirişleri) üretiyor.Lorima firması “Park Avenue “ ve “Fish Bone “ bumba tasarımlarıyla bilinmektedir.Uzun zamandır birlikte çalışan 25-30 kişilik bir ekipten oluşur Lorima çalışanları…Senelerin getirdiği tecrübe ve ekspertiz yapısı ile üretim kalitesi çok üst düzeylere gelmiştir.

Fish Bone Bumba Tasarımları

Lorima referansları olarak Volvo Ocean teknelerini , Open 60’ teknelerini , Dubois 125’ ve JFA 105’ dızaynları , Wally modellerini , Superyat projelerini ve de çok gövdeli projeleri verebiliriz…

Yüksek performanslı ürünlerini, dünyaca ünlü yarış yelkenlilerinin direk ve bumba tercihi olarak kanıtlamış olan Lorima, Volvo Ocean Race’de Groupama 4, 60’ Open sınıfında Cheminees Poujoulat ve katamaran Maxi Banque Populaire gibi öne çıkan yelkenlilerde kullanıldı.

Otuz yılı aşkın tecrübesiyle, furling sistemleri uzmanı haline gelmiştir Facnor…

Fark yaratan tecrübesi ile furling sistemleri tasarımı ve üretiminde bir lider olan Facnor, furling sistemleri ve destek donanımlarıyla geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Cenova ve staysail için birçok çözüm sunan Facnor, aynı zamanda anayelken orsa yakası araba sistemleri ve furling sistemleri de sunuyor.

Facnor’un furling sistemleri; Beneteau, Del Pardo, Dufour, Jeanneau ve Hanse gibi önde gelen tekne üreticileri tarafından da tercih ediliyor. Klasik drum furling sistemlerinin ötesinde, elektrikli ve hidrolik motorlu otomatik furling sistemleri de Facnor’un ürün gamında yer alıyor. Cenova için ayrı, code 0 için ayrı modeller sunan Facnor’da, her tip yelkenli için ayrı çözümler mevcut.

Anayelken için, anayelken fitil kilitleri ve mandar kilitlerinin yanı sıra, konfor ve güvenlik için özenle tasarlanmış anayelken furling sistemleri de Facnor’un çözümleri arasında. 6’dan 16 metreye kadar yelkenlilere kolayca donatılabilen anayelken furling sistemi, direk üzerinde matkap delikleri açmadan donatılabilen çözümüyle öne çıkıyor.

Bugün Facnor ürünleri code 0 – Gennaker – Asimetrik –Genoa yelkenleri için elektrikli,hidrolik,manüel sarma sistemleri ile tüm seri üretim tekne markaları, özel tasarımlar tarafından kullanılmaktadır…